X
کارگروه کیفری یک

بررسی تفاوتهای حقوقی توهین و افترا

توهین و افترا

amiri-soh 0 678 رتبه مطلب: بدون رتبه

توهین در لغت به معنای خوار کردن و سبک داشتن است و در اصطلاح عبارت است از هر گونه رفتاری، اعم از قول، فعل، کتابت و اشاره که به‌گونه‌ای موجب وهن حیثیت مخاطب در نظر افراد متعارف و معمولی جامعه شود. درباره این موضوع به گفت‌وگو با دکتر «سیدعلی خزایی» حقوقدان، استاد دانشگاه تهران و وکیل پایه یک دادگستری، پرداختیم.

شكایت كیفری را بيشتر بشناسيم

جرم کیفری چیست؟

amiri-soh 0 665 رتبه مطلب: بدون رتبه

شکایت از شخصی که مرتكب تخلفي شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی مي شود و قاضي براي آن مجازات تعیین كرده شکايت "کیفری" نامیده می‌شود.شکایت کیفری ابتدا در داسرا مطرح می‌شود، یعنی باید شکوائیه خطاب به دادستان نوشته و مشتکی‌عنه(کسی که از او شکایت دارید) را با اسم و مشخصات و آدرس معین کنید و مشروح شکایت خود را بنویسید و مدارک و مستندات خود را به شكايت پیوست كنيد.
 
نوشتن شکوائیه کيفري شیوه خاصی ندارد و مانند دعاوی حقوقی نیاز به فرم خاصی ندارد، اما خوب است شکايتنامه منظم ومرتب از حیث جمله بندی وخوانا  باشد.   

مسئولیت کیفری در فضای سایبر در حقوق ایران

جرائم رایانه ای

amiri-soh 0 789 رتبه مطلب: بدون رتبه

محیط سایبر یا محیط مجازی مفهومی است که اخیراً از سوی جرم­شناسان و حقوق‌دانان موردتوجه قرارگرفته‌ و همزمان با خلق این محیط جرایمی نیز در آن و با استفاده از آن به وقوع می‌پیوندد. مبارزه حقوقی با این جرایم مستلزم برداشتن چند گام اساسی بود: نخست جرم­انگاری رفتارهای مجرمانه بود، البته جرم­انگاری بدون ایجاد و احراز مسئولیت کیفری عملی تقریباً بی‌سرانجام تلقی می‌شود، شاید بر همین اساس بوده که قانون‌گذار ایران در قانون جرایم رایانه‌ای بر مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی تأکید زیادی نموده و مسئولیت کیفری این اشخاص را برای نخستین بار در حقوق ایران صراحتاً موردتوجه قرارداده است، به‌هرحال موضوع مسئولیت کیفری و تبیین گستره آن در حقوق جرایم رایانه‌ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ممکن است سؤالات زیادی در رابطه با گستره مسئولیت افراد در محیط مجازی مطرح شود، قانون‌گذار ایران فصل ششم از قانون جرایم رایانه‌ای را به موضوع مسئولیت کیفری اختصاص داده است و تغییری که قانون فوق‌الذکر ایجاد نموده شناسایی و ایجاد مسئولیت کیفری برای اشخاص حقوقی در محیط مجازی است.

در زمان شیوع کرونا چگونه آپارتمان بخریم؟

خرید آپارتمان

amiri-soh 0 773 رتبه مطلب: بدون رتبه

کرونا درست در زمانی وارد کشور شد که پیک کاری بسیاری از کسب و کار ها بود. کسب و کار هایی که در طی ماه ها تلاش و فعالیت منتظر رسیدن روز های آخر سال و گرم شدن بازار بودند اما حالا بجای بازار داغ کرونا و فعالیت، برای حفظ سلامتی ناچار به قرنطینه و تعطیلی بازار شدند. یکی از این کسب و کار ها که درست در اوج زمان کاری دچار تداخل و کسادی بازار شد، بازار ملک است. هر چند امسال با توجه به تغییرات بسیار بزرگ در اقتصاد ، گرانی و کمبود تقاضا رشد منفی نسبت به پارسال و رکود بازار داشتیم . اما طبق آمارهای بانک مرکزی در ماه های آخر زمستان ، بازار مسکن این طور خودش رو نشون می داد که دچار تغییر و تحویل اندکی شده و مردم به نسبت ماه های اول سال تمایل بیشتری برای خرید و معاملات ملکی داشتند و همچنین قیمت ها کمی ثابت شده اما با اومدن ویروس کرونا ، میشه گفت که همه چیز تحت تاثیر قرار گرفته و خالی شدن خیابان ها از حضور جمعیت نشون دهنده خالی شدن معاملات از بازار مسکن هم است . این اتفاق دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نکات حقوقی خرید و فروش ملک

خرید و فروش ملک

amiri-soh 0 790 رتبه مطلب: بدون رتبه

از قرارداد های مهمی که افراد ممکن است به دفعات انجام دهند خرید و فروش ملک میباشد. که انواع مختلفی دارد

مانند : ملک تجاری ( دفتر، مغازه یا کارگاه )، ملک مسکونی ( خانه، آپارتمان یا ویلا ) و یا زمین ( مسکونی، کشاورزی یا صنعتی )

در خرید و فروش ملک باید مسائل حقوقی را رعایت کنید تا از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید در این مقاله همراه ما باشید تا از مسائل حقوقی که باید رعایت کنید مطلع شوید از جمله این موارد که باید به آن اشاره کرد

نگهداری سگ در آپارتمان از منظر قانون چه حکمی دارد؟

نگهداری از سگ و حیوانات خانگی

amiri-soh 0 801 رتبه مطلب: بدون رتبه

گسترش جوامع شهری و به تبع آن زندگی اجتماعی با فرهنگ‌ها و سلایق مختلف و همچنین خلأ‌های ذهنی، عده‌ای را به نگهداری از حیوانات در منازل خود راغب می‌کند که متاسفانه این رویکرد، تبعاتی منفی به همراه دارد.

تعارض در استراتژی حقوقی

تعریف تعارض در سازمان ها و تشکیلات

amiri-soh 0 692 رتبه مطلب: بدون رتبه

1ـ تعریف تعارض : فرآیندی که در آن نوعی تلاش آگاهانه به وسیله شخص « الف » صورت می پذیرد تا تلاش های فرد « ب » را خنثی و بی ارزش کند عموما از طریق سد کردن راه او که در نتیجه شخص « ب» در مسیر پنل به اهداف خود مستاصل و عاجز میشود یا اینکه شخص « الف » به این وسیله بر میزان منافع خود می افزاید.

در تعریف تعارض به معانی دیگری همانند،تضاد،عدم توافق، ناسازگاری،کشمکش، ستیز، مبارزه،برخورد،کشاکش، رزم، جنگ، مغایرت، منافات، تصادم، درگیری، درون ستیزی، اختلاف، نبرد، متضاد، منافی، درافتادن،کمیایی، سد و امثالهم نیز اشاره شده است.

RSS